dobry, okładka z niewielkimi otarciami, przygięciami rogów i spłowiałym grzbietem, pożółkły papier i blok książki od zewnątrz, ten ostatni również lekko przybrudzony, na grzbiecie minimalne ślady czytania, w środku jedno niewielkie przełamanie klejenia
Spisała - Mary Lawton.
Posłowie - Witold Rudziński.
Przedmowa - Mary Lawton.
* * * * * * *
Kariera pianistyczna Paderewskiego to niemal fascynujący film wcielony w życie - tak ukazuje nam jego artystyczne losy wyblakła już nieco dzisiaj legenda.
Pamiętniki, których pierwszą część podyktował Paderewski w latach trzydziestych Amerykance Mary Lawton, przedstawiają nam te sprawy od strony kulis: tytaniczna praca, okresowe kryzysy, uparta walka o szacunek dla swojej sztuki.
Pamiętniki Paderewskiego są szczerym, nie pozowanym życiorysem, wypełnionym galerią postaci, z jakimi wielki artysta stykał się na swej drodze; początkami sięgają lat dzieciństwa, a kończą się w momencie wybuchu pierwszej wojny światowej.
[PWM, 1982]