dobry, okładka z niedużymi otarciami i zarysowaniami, grzbiet lekko spłowiały, z minimalnie ubitą dolną i górną krawędzią, blok książki z przybrudzeniami i punktowymi zaplamieniami, brak strony przedtytuowej
Dzieje pięknej Bitynki uzyskały nagrodę redakcji "Nowych Książek" (10 najlepszych książek roku 1970) oraz nagrodę CRZZ w ogólnopolskim plebiscycie czytelniczym "Bliżej książki współczesnej" za rok 1971 ( I miejsce w zakresie literatury popularnonaukowej).
Jerzy Łojek, pilnie przebadawszy dokumenty epoki, napisał książkę znakomitą. Jakże rzadko czyta się u nas dzieła historyczne, które by potrafiły tak bardzo zająć. Zapewne wiele tutaj zdziałał temat, pikanterii dodaje mu żywot pięknej Bitynki, ale - jako się już rzekło - pasjonująco przedstawiona została cała ponorama epoki, świetnie wykorzystano przekazy historyczne dla plastycznej, głębokiej charakterystyki występujących tutaj postaci. Podziw budzi także i sam styl autora, jego plastyczna polszczyzna, godna wielu wybitnych polskich autorów historycznych, na których całe pokolenia uczyły się dziejów ojczystych.
Wacław Perz, Poglądy nr. 15 z dn.1 5 IX 1970 r.
Książka świadczy o upartej dociekliwości i umiejętnym wykorzystaniu pretekstu historycznego dla skreślenia barwnego i plastycznego obrazu epoki. Piękna Bitynka okazała się dobrą przewodniczką po czasach, kiedy wielkość sąsiadowała z małodusznością, a uniesienia patriotyczne ginęły pod ciężarem klęsk rozbiorowych.
Stanisław Zieliński, Kultura nr. 28 z dn. 12 VII 1970 r.
[PAX, 1975]