(0 szt)
zł
zobacz koszyk
dobry, okładka z niewielkimi otarciami i zarysowaniami, blok książki trochę przybrudzony, lekki zapach piwnicy, przybrudzenia wyklejek, strony przedtytułowej oraz ostatniej
Często wracamy myślami do czasów świetności naszego państwa, wybitnych przywódców, największych zwycięstw i porażek. Porównujemy je z dokonaniami innych narodów, badamy ich wzajemne wpływy. Kolekcja Dynastie Europy stanowi pretekst do ukazania nie tylko najważniejszych wydarzeń historycznych na świecie, lecz przede wszystkim poznania kultury i obyczajów tamtych czasów. Burzliwe dzieje największych rodów świata to przecież nie tylko konflikty między mocarstwami, wojny i kolejne zdobycze terytorialne, lecz także historia rodowych zamków, pałaców, stale rozwijających się miast.
Tom 10 kolekcji – Walezjusze – przybliża historię dynastii, która władała Francją w niezwykle trudnym dla tego kraju okresie.
W latach 1328–1589 Walezjusze musieli zmierzyć się z tak wielkimi wyzwaniami, jak wojna stuletnia, konflikty religijne i społeczne, kryzys ekonomiczny, epidemia dżumy. Francja, pomimo ogromnych strat demograficznych i gospodarczych, wyszła z wojny stuletniej zwycięsko, jako jedno z najsilniejszych państw w Europie, i mogła podjąć rywalizację o wpływy z drugą potężną wówczas dynastią Habsburgów. Ród Walezjuszów wsławił się też szeroko rozwiniętym mecenatem sztuki. Wśród członków tej dynastii nie brakowało wyjątkowych osobowości, takich jak Karol V Mądry, który jako pierwszy Walezjusz docenił znaczenie architektury i sztuki i uczynił z nich widomy znak swej potęgi, czy Henryk III Walezy, pierwszy król elekcyjny Polski.
Bogato ilustrowany tom zawiera biografie tych wpływowych władców, a także analizy i szkice znanych historyków na temat roli Walezjuszów w historii Europy. Wzbogacony jest o reprodukcje dokumentów i drzewa genealogiczne członków tego dynastycznego rodu.
[Agora, 2010]