generalnie bardzo dobry, jedynie okładka z niewielkimi otarciami i naklejoną z tyłu starą ceną, zaś grzbiet trochę spłowiały
Kirgiz schodzi z konia
Kirgiz schodzi z konia wyszedł w roku 1968. To zbiór reportaży powstałych w wyniku podróży po południowych republikach Związku Radzieckiego.
Autor pokazuje życie codzienne w takich krajach, jak: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Tadżykistan, Turkmenia, Uzbekistan, pokazuje, jak przemysłowo-techniczna nowoczesność miesza się w tych regionach z tradycją religijną i kulturową, jaki ma to wpływ na obyczajowość społeczną, na mentalność społeczeństw i jednostek. Część zawartych w tych reportażach spostrzeżeń i obserwacji Kapuściński wykorzystał, pisząc po latach głośne Imperium, czyli rzecz o rozpadzie ZSRR.
[Czytelnik, 2007]
* * * * * * *
Chrystus z karabinem na ramieniu
Chrystus z karabinem na ramieniu zaraz po wydaniu został okrzyknięty przez magazyn "Nowe Książki" tytułem roku. To zbiór reportaży z Bliskiego Wschodu, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Bohaterami są Palestyńczycy, Syryjczycy, Libańczycy, Jordańczycy i Żydzi, partyzanci Mozambiku i Salwadoru, porwany przez terrorystów ambasador RFN w Gwatemali Karl von Spreti, wreszcie prezydent Salvadore Allende i rewolucjonista Che Guevara, którego Dziennik z Boliwii Kapuściński opublikował w swoim tłumaczeniu w roku 1969.
Jak autor Buszu po polsku wspominał po latach: "To jest książka o ruchach partyzanckich, działających w końcu lat 60., z którymi miałem możność się zetknąć i które miałem możność obserwować. Tytuł książki jest związany z postacią kolumbijskiego księdza, żyjącego wśród biednego latynoamerykańskiego chłopstwa, który w sutannie, z karabinem poszedł walczyć do oddziału partyzanckiego w Kolumbii i zginął".
[Czytelnik, 2007]