dobry, obwoluta z niedużymi otarciami, przybrudzeniami, kilkoma naddarciami i trochę podniszczonymi krawędziami, trochę pożółkły papier i blok książki od zewnątrz, ten ostatni również nieco przybrudzony, z niewielkimi śladami czytania
Posłowiem opatrzył - Michał Sprusiński.
* * * * * * *
Główną postacią książki Andersona Miasteczko Winesburg, rodzajem spowiednika miejscowych indywidualności, jest młody, zdolny człowiek, kandydat na pisarza. Z energią i optymizmem szykuje się do podboju świata. I zdawać się mogło, że świat literacki Anderson podbił właśnie swymi "obrazkami z życia w stanie Ohio". Czas potwierdził prawdę pierwszych głosów krytyki - pisarz zdobył rangę klasyka. Dzisiaj Miasteczko Winesburg jest pozycją w ścisłym kanonie prozy amerykańskiej wieku dwudziestego. (...)
Od czasu kiedy Anderson pisał swoje "obrazki", znikły z pejzażu Ameryki tysiące owych miasteczek, dziesiątki i setki żyją jeszcze rytmem, w którym wiele z rytmu "Winesburga". Ludzkie dążenia pozostały, owe szaleństwa i "dziwactwa" są niezmienne. Dlatego na ulicach miasteczek i na wielkomiejskich bulwarach spotykamy bohaterów Andersona.
Z posłowia Michała Sprusińskiego
[Czytelnik, 1977]