dobry, okładka z niedużymi otarciami, przybrudzeniami i przygięciami, na grzbiecie nieduże ślady czytania, trochę pożółkły papier i blok książki od zewnątrz, ten ostatni również trochę przybrudzony, w środku jedno przełamanie klejenia, ok. 40 pierwszych kartek i kilka ostatnich z niedużym śladem po dawnym przygięciu górnego rogu
Królestwo z tego świata
W rozległych, od buntu niewolników pod wodzą Mackandala (1775) po samobójstwo despotycznego władcy Henri Christophe’a (1820), ramach czasowych Królestwa z tego świata [...] zamknięta została kronika wydarzeń, których widownią stała się na przełomie XVIII i XIX w. pełna ostrych kontrastów społecznych wyspa Haiti.
Mackandal jest postacią historyczną, wokół której z biegiem czasu narosła żywa wśród Murzynów legenda, przysądzająca mu cały szereg baśniowych przymiotów. Jej spadkobiercą uczynił autor Ti Noela, uczestnika buntów i naocznego świadka rzezi Murzynów, dokonanych przez zagrożonych w swym posiadaniu białych właścicieli.
Posługując się swobodnie materiałem historycznym, stworzył Carpentier obraz epoki, w którym poczesne miejsce zajmują sekwencje mitycznego życia bohatera, mroczne sceny buntów i rzezi, oraz krwawe panowanie Henri Christophe’a.
Powieść zamyka metaforyczny wzlot Ti Noela, będący wyrazem jego protestu przeciw zbrodni i okrucieństwu.
[Wydawnictwo Literackie, 1975]
* * * * * * *
Eksplozja w katedrze
Eksplozja w katedrze (1958) jest wznowieniem wydanej w "Czytelniku" znakomitej powieści historycznej, w której Carpentier przedstawił malownicze dzieje Wiktora Hugues, namiestnika Francji na Gwadelupie i w Gujanie Francuskiej. Wartość powieści pogłębia perspektywa rewolucji francuskiej oglądanej zza drugiej strony Atlantyku, jej narodziny, apogeum i upadek - co w sumie daje niezwykle ciekawe studium mechanizmu procesu historycznego, dostarczając przy tym pasjonującej lektury.
[Wydawnictwo Literackie, 1975]