generalnie dobry, okładka z miejscowymi spłowieniami (zwłaszcza grzbietu), przybrudzeniami i niewielkimi otarciami, na grzbiecie i bloku książki ślady czytania, ten ostatni również przybrudzony
Spośród wielu książek, jakie czytałem na temat przeżyć ofiar więzień i obozów sowieckich, Inny świat Gustawa Herlinga zrobił na mnie największe wrażenie i jest najlepiej napisany. Posiada on spotykaną w bardzo rzadkim stopniu siłę prostego i żywego opisu i jest rzeczą zupełnie niemożliwą zakwestionować w jakimkolwiek miejscu jego prawdomówność.
Bertrand Russell
Nie pamiętam, czy Herling coś pisał o Prouście. (...) Jego książka jest bardzo literacka, jest w niej pasja analizy, której Proust był szczytem. To dlatego jest do żadnej innej niepodobna - to kombinacja tego proustyzmu z conradyzmem, ze stylem moralnym w guście "Księcia Romana", to aliaż dociekliwości psychologicznej i zwyciężającego ją zawsze ładu moralnego. Oby "fata", które takie kawały wyczyniały różnym "libelli", zapisały ją na zawsze w literaturze.
Jan Lechoń
Książki poświęcone polemice politycznej mają krótki żywot; żyją tak długo, jak długo trwają okoliczności, które wywołały polemikę. Ale jeśli książka dotyka dna cierpienia ludzkiego, jeśli ogląda je oczami litości i odtwarza środkami sztuki, przeżywa ona na pewno i staje się częścią składową dziedzictwa duchowego, które ludzkość przekazuje sobie z pokolenia na pokolenie. Książka Herlinga posiada właśnie te rzadkie zalety. Opis faktów jest w niej prosty, trzeźwy i kryształowo czysty; napięcie uczuciowe tym intensywniejsze, im bardziej kontrolowane i trzymane na uwięzi. Mimo wszystkich potworności, o jakich opowiada, jest to książka pełna litości i nadziei.
Ignazio Silone
[Czytelnik, 1989]