dobry, obwoluta z otarciami, przyżółceniami i trochę podniszczonymi krawędziami, nieco pożółkły papier i blok książki od zewnątrz, ten ostatni również lekko przybrudzony
Na stronie przedtytułowej dedykacja i autograf autora, datowane 6.5.79
* * * * * * *
Jerzy Broszkiewicz znany jest przede wszystkim jako autor książek dla młodzieży. Jednak w jego dorobku są także powieści dla dorosłego czytelnika. I to bardzo dobre powieści. Obcy ludzie jest właśnie jedną z nich.
Książka dzieli się na trzy części. Pierwsza ukazuje dzieciństwo bohatera powieści, Henryka, druga — pierwsze wejście w dorosłość, gimnazjum, trzecia — rzeczywiste dorastanie, także polityczne. W sumie kilkanaście lat, obejmujących prawie całe międzywojenne dwudziestolecie aż po ostatnią przedokupacyjną wiosnę. Pierwsze młodzieńcze bunty wobec zła świata, wybór ideologii (od kontaktów z grupą faszyzującą po świadomą przyjaźń z młodzieżą komunistyczną), próby ustalenia wzajemnych relacji "świat — a ja", "ludzie — a ja", ukazane są tu w ostrym przeciwstawieniu ze światem "obcych", strasznych mieszczan, przywykłych do kompromisu i egoistycznej wygody.
Marta Fik: Broszkiewicz
[Estymator, 2021]