(0 szt)
zł
zobacz koszyk
dobry, oprawa z otarciami, przybrudzeniami i niedużymi przyżółceniami, ok. 10 pierwszych i ostatnich kartek z przebarwieniami, UWAGA - w czterech miejscach wycięte fragmenty z dawnymi pieczątkami najprawdopodobniej wypożyczalni: strona tytułowa (pośrodku), dolny margines ilustracji na str. 29-30, dolny margines ze stronami 45-46 i 1/3 od dołu ostatniej strony z tekstem właściwym, ale nigdzie NIE BRAKUJE tekstu
W 1928 r. na belgijski parowiec Mateba zaciąga się polski marynarz, Tadeusz Dębicki. Spełnia w ten sposób swoje marzenie o podróży do Afryki Środkowej, a czytelnikom przywozi imponujący, skrzący się detalami reportaż.
Dębicki jest zachwycony przyrodą, ale nie szczędzi realistycznych szczegółów: ścinający z nóg upał, smród spalonej oliwy, wyziewy węgla, mordercza praca Kongijczyków przy rozładunku cementu – obserwujemy z bliska kolonialne realia.
Autor U wrót Konga zadziwia przede wszystkim otwartością. Jako jeden z nielicznych świadków swojej epoki współczuje czarnoskórym Kongijczykom: 12-letnim chłopcom pracującym w gorącej jak piec ładowni parowca, dźwigającym nieskończoną liczbę skrzyń dynamitu i worków cementu, karanym chłostą za upuszczenie baryłki gwoździ.
Dębicki opisuje wyzysk, rabunek, niewolniczą pracę, rasizm i pychę – zjawiska, które Europa dostrzeże dopiero za kilkadziesiąt lat.
Jeśli każda cywilizacja ma tendencje do narcyzmu – pisał za Kapuścińskim Mariusz Szczygieł w Antologii polskiego reportażu – to Dębicki reporter i Dębicki gość zachowywał się w Afryce jak ktoś, kto nie ma zamiaru być narcyzem.
[Dowody na Istnienie, 2016]