bardzo dobry, okładka z dwoma minimalnymi wgnieceniami na krawędziach, blok książki nieznacznie przybrudzony i lekko pożółkły od zewnątrz
Rzymianie opisywali hipopotama jako ziejącego ogniem konia rzecznego, który pocił się krwią… Historia obfituje w równie fantastyczne opowieści, rozpowszechniane przez największe autorytety, począwszy od Arystotelesa aż po Walta Disneya. I wciąż daleko nam do prawdziwego zrozumienia natury zwierząt.
Oglądając baraszkujące pandy czy pingwiny "trzymające się za ręce", często doszukujemy się w nich ludzkich cech, przypisując zwierzętom np. towarzyskość czy pracowitość. Do głowy nam nie przyjdzie, że pingwiny są nekrofilami i cudzołożnikami, a łosie pijakami.
Lucy Cooke genialnie rozprawia się z mitami i nieporozumieniami na temat szkalowanych lub przecenianych zwierząt. Kolejne rozdziały ujawniają prawdę o leniwcu, sępie, żabie, hienie, bocianie, szympansie i innych przedstawicielach zwierzęcej menażerii, obalając stereotypy za pomocą dowodów naukowych.
Zaskakująca opowieść o świecie przyrody, łącząca solidną wiedzę, wybitne poczucie humoru i głęboką miłość do zwierząt.
Uwaga, po jej przeczytaniu już nigdy tak samo nie spojrzycie na pandę czy pingwina!
Lucy Cooke, doktor zoologii po Uniwersytecie Oksfordzkim, na którym studiowała pod opieką Richarda Dawkinsa, jest brytyjską prezenterką telewizyjną i autorką nagradzanych programów. Zaczynała karierę, pracując przy produkcji seriali komediowych, ale zdobyła sławę, prowadząc i produkując najlepsze programy przyrodnicze w BBC, ITV i National Geographic. Ma słabość do najdziwniejszych i najbardziej niezrozumianych zwierząt na Ziemi, m.in. założyła Towarzystwo Przyjaciół Leniwców.
[Bukowy Las, 2018]