(0 szt)
zł
zobacz koszyk
dobry, okładka z niedużymi otarciami, zarysowaniami i przygięciami, na grzbiecie nieduże ślady czytania, minimalne przybrudzenia bloku książki
Tekst według wydania lwowskiego z 1894 r. (informacja z wydania tego samego tytułu, w tym samym wydawnictwie, z roku 1994).
* * * * * * *
Wydanie Upadku hrabiego Monte Christo to następna próba uzupełnienia luki na polskim rynku wydawniczym. Niewielu czytelników ma świadomość, że Aleksander Dumas do końca życia kreślił wciąż nowe wersje przygód bohaterów swych sztandarowych powieści. Światopogląd Mistrza ulegał swoistym metamorfozom. Wystarczy porównać pięknych Trzech muszkieterów i gorzki, o wiele bardziej prawdziwy obraz ich życia w Dwadzieścia lat później.
Część dorobku Dumasa pozostała w notatkach, pilnie opracowywanych przez uczniów i naśladowców. Jedną z pozycji, które przybrały kształt tradycyjnej powieści awanturniczej, był Upadek hrabiego Monte Christo (Martwa ręka) F. Le Prince'a, opowiadający o dalszych losach hr. Monte Christo.
Zaiste, książka to niezwykła. Od powieści Dumasa różni ją przede wszystkim zasadnicze przedefiniowanie świata wartości. Upadek hrabiego Monte Christo (Martwa ręka) to opowieść o zemście, okrucieństwie i złu, to spojrzenie na ciemną stronę świata, który w pierwowzorze jawił się szlachetny i wspaniały. To eksplikacja dwojakiej natury człowieka, który dzięki Dumas stał się dla wielu symbolem.
Znawca Hrabiego Monte Christo może się poczuć zaszokowany jego Upadkiem.
Ku świetlanej postaci zbliża się okrutny przeciwnik, demoniczne alter ego. Drogę wskazuje mu martwa ręka...
[Prym, 1994]